Boka en föreläsning med forskaren Josefin Persdotter

Mens och klimakteriet ur ett arbetsmiljöperspektiv

Ni får både fördjupad kunskap och praktiska verktyg, samt konkreta förslag på hur ni kan skapa en arbetsmiljö som underlättar för medarbetare som har mens eller genomgår klimakteriet. Föreläsningen är särskilt relevant för HR-personal, ledning, arbetsmiljöombud och fackliga representanter, men alla medarbetare kan dra nytta av innehållet.

Varför är det viktigt?

  • Det främjar anställdas hälsa, välmående och trivsel
  • Det bidrar till ett inkluderande och jämställt arbetsklimat
  • Det stärker varumärket och attraherar medarbetare
  • Det ökar verksamhetens lönsamhet och produktivitet

Föreläsningen bygger på forskning, aktuell statistik och beprövad erfarenhet. Den görs som ett samarbete med ideella organisationen MENSEN och tar avstamp i materialet Ett MENSkligare arbetsliv”.

Gör en intresseanmälan

    1. Kontaktuppgifter



    2. Berätta mer om era behov om du vill

    Genom att skicka er förfrågan godkänner ni vår Privacy Policy.

    Mer om Josefin

    Josefin Persdotter är Sveriges enda “menssociolog” och besitter en unik spetskompetens inom mens- och klimakteriefrågor ur ett arbetsmiljöperspektiv. I dag är hon verksam vid Chalmers, där hon forskar om toaletter, intimhygien och menstruation. Hon gav ut avhandlingen Menstrual Dirt (2022), var med och tog fram materialet Ett MENSkligare arbetsliv, och har föreläst om mens i en rad olika sammanhang runt om i landet.

    Tidigare publik

    “"Bra innehåll som väcker frågan och synliggör problemen."”

    Trafikverket Malmö

    “"Ögonöppnare. Bra tips och intressant info!"”

    Björn Lunden

    “"Fått större förståelse av vikten av ett öppet samtalsklimat””

    Akademikerförbundet SSR

    Redo att Menssäkra?